Dodaj produkty podając kody
Dlaczego rośnie sprzedaż symulatorów spawania?
W dobie rozwoju technik cyfrowych, symulacja staje się czymś więcej, niż tylko alternatywą dla otaczającej człowieka rzeczywistości. Powstanie symulatora spawania to świetny przykład na to, że tendencje w dążeniu do idei VR są żywe również w branżach stricte zawodowych.
Potencjał symulacji a kwestie zawodowe
Wdrożenie i korzystanie z symulatora spawania to przede wszystkim oszczędność środków, czasu i pieniędzy. Celem realistycznej symulacji jest zapewnienie dokładnie takich samych warunków, jakie panują na stanowisku pracy spawacza. Oznacza to, że osoba poddana symulacji ma do dyspozycji te same narzędzia i urządzenia, co zwykły pracownik. Mało tego! Użycie nieprawidłowej techniki powoduje, wystąpienie niezgodności spawalniczych, które w bezpiecznych i wygodnych warunkach można wychwycić i omówić, nie narażając się przy tym firmy na zużycie materiałów oraz osprzętu spawalniczego i konieczności jego wymiany, jak miałoby to miejsce przy tradycyjnym spawaniu.
Sprawne zarządzanie kadrami
Wykorzystanie możliwości jakie daje symulator spawania, niesie ze sobą sporo korzyści organizacyjnych i to również w kontekście rekrutacji nowych spawaczy. Kandydat na to stanowisko może wykazać się swoimi umiejętnościami już przed członkami zespołu HR, a nie na hali produkcyjnej, gdzie ze względu na trudne warunki miejscowe konieczna byłaby obecność służb BHP. Co więcej, w ten sam sposób można podnosić kwalifikacje nowych pracowników, a także personelu, który już od jakiegoś czasu pracuje w danej firmie. Nie trzeba chyba podkreślać, że takie rozwiązanie niosłoby ze sobą mnóstwo korzyści wizerunkowych.
Nowe trendy kształcenia
Symulator spawania to pójście w kierunku zupełnie nowych rozwiązań edukacyjnych, za pomocą których można lepiej przygotować uczniów do realizacji kolejnych, tym razem praktycznych zadań. Symulacja pozwala nie tylko zapoznać się z działaniem określonego sprzętu, ale też poznać tajniki pracy spawacza, zaznajomić się z zaleceniami BHP, a także nauczyć kursanta organizacji spawalniczego stanowiska pracy. Symulator daje również możliwość pomiaru wirtualnej spoiny i przeliczenia jej na określony, mierzalny rezultat punktowy.
Wiele technologii, sporo możliwości
Symulator VRTEX pozwala symulować wiele różnych technik spawalniczych, w tym MIG/MAG, TIG z podawaniem drutu, MMA i cięcia gazowego. Spawanie tymi metodami wiąże się z koniecznością symulowania wielu różnych urządzeń spawalniczych, co oczywiście przedkłada się na wzrost poziomu szkolenia i - tym samym - kompetencji kursanta. Co ważne, VRTEX jest dostępny w wielu różnych wariantach, dzięki czemu można wykorzystać go na wielu różnych stanowiskach.
Podsumowując, wdrożenie symulatora spawania przełoży się na realne korzyści, które znacznie wykraczają poza kwestie finansowe.